F1M

Wymiary stołu 1000 x 570 mm
Prędkości obrotowe wrzeciona 4500 i 6600 lub 4500, 6500 i 8000 obr./min
Średnica końcówki wrzeciona 25 mm
Przesuw pionowy wrzeciona 140 mm
Największa średnica narzędzia przechodzącego przez otwór w stole 140 mm
Moc napędu 2,2 lub 3,0 kW
Wymiary gabarytowe [dł. x szer. x wys.] 1000 x 800 x 1500 mm
(bez wyposażenia)
Średnica końcówki ssawki 100 mm
Zapotrzebowanie powietrza dla odciągu wiórów ~ 500 m3/h
Prędkość powietrza w rurze ssawki ~18 m/s
Masa obrabiarki ~280 kg
Obsługa 1 osoba
Poziom natężenia hałasu <86 dB(A)

Frezarka dolnowrzecionowa F1M przeznaczona jest do płaskiego lub profilowego frezowania prostoliniowych lub krzywoliniowych elementów z drewna litego. Na obrabiarce tej można wykonywać profile zdobnicze na długich bokach elementów oraz profile połączeniowe (wczepy, wpusty, wręgi itp.). Prosta budowa, niewielkie rozmiary i zapotrzebowanie mocy, nieskomplikowana obsługa oraz dokładność obróbki umożliwiają stosowanie frezarki we wszystkich zakładach przemysłu drzewnego oraz warsztatach obrabiających drewno.

W sztywnym stalowym korpusie osadzony jest wrzeciennik podnoszony i opuszczany ręcznie za pomocą mechanizmu ślimakowo-zębatkowego. We wrzecienniku ułożyskowane jest pionowe wrzeciono ze stałą końcówką do mocowania narzędzi. Wrzeciono napędzane jest silnikiem elektrycznym poprzez przekładnię pasową o dwóch (lub trzech) przełożeniach.

Żeliwny stół roboczy posiada otwór o średnicy regulowanej wymiennymi pierścieniami. Do stołu mocowana jest pionowa prowadnica z dwiema niezależnie ustawianymi płytami prowadzącymi. Żeliwny korpus prowadnicy zakończony jest ssawką umożliwiającą przyłączenie do urządzenia odpylającego. Do prowadnicy mocowana jest nastawna osłona narzędzia.

Frezarka może być wyposażona w stolik pomocniczy do frezowania czół wąskich elementów lub przedłużany stół z wysuwaną podtrzymką do obróbki elementów o dużych gabarytach. Na stole może być zamocowany wspornik wrzeciona oraz zestaw sprężynowych docisków materiału obrabianego.